Domácí granola je zdravá dobrota ze zapečených ořechů, semínek, kokosových lupínků, pufované rýže a dalších ingrediencí. Je to lahůdka, která vás nemůže jen tak minout. Jenže ve většině receptů jsou základem nějaké vločky a taky spousta cukru. „Hodně mile mě překvapilo, že i bez vloček a cukru granola přesto funguje a chutná skvěle,“ říká blogerka Live With Anny. Granola se skvěle hodí k domácímu jogurtu. Spolu vytvoří snídaňový pár, na jaký se nezapomíná.
„Do základu jsem použila mangové pyré – trochu jsem se bála, že se připálí a zhořkne, ale vůbec ne. I jsem tu chuť manga v granole jemně cítila. Nakonec si myslím, že by se dalo použít i jiné ovoce – například banán nebo jablko,“ říká Anny. A co budete potřebovat? Na 9-10 porcí mango granoly si připravte tyto suroviny:
200 g mangového pyré (očistěné a rozmixované mango)
30 g kokosového tuku
30 g sezamu
50 g slunečnicových semínek
35 g vlašských ořechů (klidně přidejte více, já použila zbytek, co jsem měla doma)
100 g mandlí
100 g kešu
30 g jáhlových pukanců (pokud chcete paleo granolu, tak vynechte)
40 g kokosu (používám bio, ten není tak suchý)
100 g pokrájených švestek
100 g rozinek
na dochucení – lžička skořice nebo lžíce kakaa
A jak Anny granolu připravuje? „Nejprve vložte všechny sypké komponenty do misky a zalijte je tekutými surovinami. Směs promíchávejte prsty, aby se vločky dostatečně navlhčily. Poté ji rozložte na plech a pečte při nízké teplotě, max. 100 °C, za občasného míchání asi 30–45 minut do zlatova,“ doporučuje Anny.
Když použijete například troubu MORA VT 779 BX, nebudete muset směs dále vysušovat v sušičce – takto připravená granola vydrží i několik týdnů. Ve stejné troubě si hravě připravíte také vlastnoruční domácí jogurt i bez jogurtovače. Stačí zvolna svařit 1 l čerstvého (tedy ne trvanlivého) plnotučného mléka, které můžete i smíchat s kondenzovaným mlékem pro sladší chuť. Po zchladnutí asi na 40 °C vmíchejte kvalitní bílý jogurt s živou kulturou. Směsí naplňte zavařovací sklenice a bez víček je vložte do trouby. S automatickým programem pro výrobu jogurtů zde budou “odpočívat” 6 hodin při teplotě 50 °C. Poté sklenice vyjměte, uzavřete a vložte do chladničky. Zhruba za 2 hodiny se můžete těšit z vynikajícího domácího jogurtu, který si snadno dochutíte granolou, marmeládou, rozpuštěnou čokoládou nebo medem.
TZ
@RadekVyskovsky