Tradiční čínská medicína je založena na systému 5 elementů, vycházející z přírody a její dynamické proměny. Oheň, země, kov, voda a dřevo spolu s teorií jin a jang tvoří ucelený systém pohledu na svět a na lidské zdraví. Každý z elementů nese určité kvality, charakter a váže se k jedné orgánové soustavě. Pokud se budeme řídit základními pravidly, vycházejícími z těchto prvků a jejich synergie, náš život by se měl velmi blížit harmonii a my se těšit dobrému zdraví.
Létu vládne element ohně, se kterým souvisí srdce a tenké střevo. Podle čínského roku je letní období od května do konce července. Léto je spojeno s dynamickou (jangovou) energií, radostí, zábavou, horkými dny a aktivitou. Lidové rčení „Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“ je pro toto období velmi výstižné. Jinými slovy je potřeba si dávat pozor, abychom během teplých letních dní měli tento oheň stále pod kontrolou a neškodil nám ve formě zažívacích obtíží, překyselenosti, bolesti hlavy, únavy atd.
První rada zní: Nepřepínat se, nepřetěžovat trávicí ani nervovou soustavu a doplňovat tekutiny. Oheň by mohl spálit naše rezervy mnohem rychleji a my se tak zbytečně unavujeme. Sledujte svůj biologický rytmus a pokuste se mu přizpůsobit svůj program. Ušetříte si mnoho námahy a starostí.
Druhá rada zní: Jezte dostatečně. Během teplých dní naše chuť k jídlu může poklesnout. Organismus jednoduše nechce plýtvat energií na trávení těžkých a rozmanitých jídel. Zvolte tedy spíš lehkou, jednoduchou stravu založenou na zelenině, ovoci a zejména tucích. Jde o zdravé tuky, které podpoří náš organismus, ochrání nervovou soustavu a vyživí naše tělo. Často na ně zapomínáme. Zkuste zařadit kousek ryby k salátům a do salátů za studena lisované oleje (lněný, olivový), semínka a oříšky ke svačině nebo k pokrmům (lněná, chia, mandle, lískové oříšky, apod.), maso z kontrolovaných a ideálně bio chovů a luštěniny jako přílohu nebo hlavní jídlo.
Zkuste těchto pár rad a tipů a sami uvidíte, jak se budete cítit 😊
Autorka: Katka Volková