Nesprávné nošení kontaktních čoček může vést k zánětům spojivek či k dalším zdravotním potížím. Dlouhodobé nedodržování správné praxe může podle optometristky společnosti Lentiamo Lucie Macháčkové vést i ke ztrátě zraku. Neopatrné zacházení s čočkami a zanedbání jejich údržby je velmi časté, v čočkách také není vhodné spát nebo překračovat jejich dobu použitelnosti, sdělila ČTK.
„Podle zkušeností našich optometristů více než polovina nositelů kontaktních čoček připouští občasné prohřešky v péči o čočky,“ uvedla Macháčková v zaslané tiskové zprávě. Následkem podle ní může být řezání a pálení očí, zhoršení kvality vidění přes čočku, záněty spojivek, víček nebo rohovky. „Pokud ale majitel pokračuje ve špatných návycích, může dojít i ke ztrátě zraku,“ dodala.
Nošení čoček delší dobu, než na jakou jsou určené nebo jejich špatný materiál, může vést k takzvané neovakularizaci. Pokud čočka nepropouští dostatek kyslíku, začne se rohovka vyživovat z okolních cévek, které do ní prorůstají a rohovku zneprůhledňují. „Tento nález je velmi častý a zrádný, protože pacienti až do druhého stupně vzniklé patologie nepociťují problémy, takže poškození rohovky lze odhalit pouze v rámci preventivních kontrol,“ uvedla optometristka. Poškození je nevratné, v ojedinělých případech může vyžadovat až transplantaci rohovky.
Při používání nevhodné velikosti čočky se může rohovka poškrábat. Pokud je příliš volná, pohybuje se podle Macháčkové v oku příliš, čímž dochází ke dráždění rohovky. Neléčení může způsobit v oku i vřed. Příliš těsné čočky mohou způsobit otok rozhovky. „Těsná čočka je pro pacienty paradoxně v oku velmi pohodlná. Má nedostatečný pohyb, ale tím, že se v oku nehýbe, tak pacienta nic nedráždí,“ dodala.
Otok může vznikat také v případě, že lidé spí v čočkách, které na to nejsou určené. Problematické je zejména nechat si čočky celý den a pak v nich i usnout. „V každém případě hned po probuzení čočky vyndejte, dejte je do pouzdra s roztokem a oči ošetřete zklidňujícími kapkami,“ uvedla.
Nejčastěji při plavání v jiných než jednodenních čočkách, kvůli nedostatečnému čištění čoček nebo při oplachování pouzdra na čočky se může do oka dostat bakterie, která může způsobit akantamébovou infekci. Před zacházením s čočkami i pouzdrem je proto třeba si vždy umýt ruce.
„Pouzdro s roztokem by nemělo zůstávat otevřené příliš dlouho, i ve vzduchu se pohybuje spousta částeček, které mohou jeho funkci znehodnotit,“ popsala. Nemělo by se proto ani používat příliš dlouho, doporučená je výměna každý měsíc. Chybou je také jen dolévat roztok místo jeho kompletní výměny, což dělá podle odhadů více než polovina uživatelů čoček.
Čočka by v roztoku měla být úplně ponořená. „Oschlá čočka v oku dře a může dojít i k poškrábání rohovky,“ uvedla. Odborníci také varují před nahrazováním roztoku vodou, v ní čočky nabobtnají a poškodí se.
Lidé by také neměli překračovat expirační dobu roztoku ani čoček. „S každým dnem navíc se na čočce tvoří více usazenin a zvyšuje se tak riziko zanesení infekce. Po uplynutí doby použitelnosti také čočka přestává propouštět kyslík na rohovku,“ doplnila.
Zákazníci si často nakupují kontaktní čočky přes internet, odborníci ale doporučují alespoň dvakrát ročně vyšetření v optice. Nutné je podle nich zejména před nákupem prvních čoček.
TZ