Práce na počítači patří k základní pracovní náplni. Při této práci dochází k přetížení páteře, opakované pohyby prstů na klávesnici a myši přetěžují šlachy a svaly rukou a předloktí. Dlouhotrvající jednostranná zátěž může zapříčinit vznik chorob z přetížení.
Syndrom z opakovaného přetížení (SOP) má mnoho příznaků, především bolesti krční páteře a hlavy, problémy se zrakem, bolesti svalů rukou a ramen, snížená citlivost prstů, pocity mravenčení. Pokud nic z toho neřešíme, projevy syndromu se dále stupňují:
- bolesti zad v bedrech a kříži
- bolesti za krkem
- bolesti rukou a paží
- bolesti hlavy a poruchy vidění
Za syndrom přetížení může například: Špatný postoj, mnohahodinová jednostranná práce, stres, předchozí zranění svalů a šlach, nespokojenost s prací, chladné prostředí.
Důležitá je prevence
- Seďte správně – při sezení byste měli mít kolenou, kyčle i lokty v pravém úhlu
- Dělejte si pauzy – pokud je to možné, tak si každé dvě hodiny dejte 15minut pauzu nebo si alespoň občas stoupněte, protáhněte se, a pak pokračujte v práci
- Zkuste občas místo židle sedět na gymnastickém míči
- Choďte na masáže
- Naučte se relaxovat
- Správně cvičte
Zkuste například tyto dva cviky:
- Postavte se a roznožte nohy na šířku pánve tak, abyste měli kotníky, kolena a kyčle v jedné přímce a špičky nohou dopředu. Lopatky zatlačte dolů a k sobě, ramena směrem od uší dolů. Zpevněte svaly na nohou. Spojte ruce dole před tělem, dlaně směrem dolů. Tlačte ramena dolů a vzpažte, paže nechte v loktech propnuté. Dejte ruce v týl, lokty vzadu, lopatky k sobě, ramena dolů. Opět vzpažte, ramena dolů, lokty propnuté a vraťte se zpět do základní pozice.
- Sedněte si na židli tak, abyste měli chodidla na zemi a kolena v pravém úhlu. Nohy postavte na šířku kyčlí, špičky dopředu. Seďte rovně, dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě. Pomalu si stoupněte tak, aby byly oba lokty stále vzadu. A posaďte se zpět.