Jednou ze stěžejních oblastí, na kterou se specializují vyškovští chirurgové jsou kýly a defekty břišní stěny. Pracoviště chirurgie Nemocnice Vyškov je školícím centrem miniinvazivní techniky MILOS, kam míří jak mladí lékaři, tak i zkušení operatéři se zájmem osvojit si nové principy operativních postupů s využitím moderních biokompatibilních implantátů (sítěk).
Kýla je stav, kdy dojde k vytlačení orgánů dutiny břišní skrze oslabená místa břišní stěny do podkoží. Pacienti zaznamenají v místě vzniku vybouleninu. Typickými místy jsou třísla (muži), pupek, břicho (obézní pacienti, ženy po porodu) a jizvy po chirurgických zákrocích.
„Někteří pacienti přijdou do naší ambulance hned, jiní později, protože si nejsou vědomi rizik. Opakované „zatlačování kýly“, se kterým se nám pacienti často svěřují, nemá smysl a na operační sál je doženou nepříjemné pocity, bolesti a diskomfort. A tomu chceme včas předejít moderní inovativní metodou, která pacienta zatíží co nejméně, a s využitím materiálů, který defekt v oslabeném místě bezpečně uzavře,“ říká primář Chirurgického oddělení Nemocnice Vyškov, MUDr. Jiří Polednik.
Nebezpečí pro pacienta představuje uskřinutí části orgánu, který se dostane do oslabeného místa a jeho možné prasknutí. Obsah, nejčastěji střeva, se vylije do dutiny břišní a pacient musí být akutně operován.
Primář Polednik přibližuje zákrok: „Technikou MILOS jsme operovali přes 100 nemocných s kýlou. Postupujeme miniinvazivně nebo semiinvazivně (malým otvorem vložíme celou síťku), což pro pacienta znamená, že má menší bolesti a vše se rychleji hojí. Výkon trvá dle typu kýly od ¾ do 1,5 hod. Používáme speciální textilní implantáty, které jsou trojitě elastické a přizpůsobí se anatomickým a biomechanickým vlastnostem břišní stěny. Pacienti téměř nic necítí, síťka je nijak neomezuje v pohybu. Jde o dlouhodobé řešení, díky kterým žijí bez bolesti a vrací se k běžným aktivitám v krátkém čase.“
Ředitel nemocnice, JUDr. Zdeněk Horák, MBA je novinkám v operativních postupech s použitím nejvyspělejších materiálů nakloněn a své chirurgy v dalším vzdělávání jednoznačně podporuje: „Usilujeme o to, abychom nemocným zajistili tu nejlepší možnou a dostupnou péči. Bez vzdělaných lékařů se zájmem o svůj obor a posouváním se na stále vyšší úroveň dnešní medicína neobstojí. V době zahájení našich workshopů od roku 2018 jsme již proškolili více než 30 chirurgů a těší nás stále větší zájem. To, že se k nám chodí vzdělávat mladí i zkušení chirurgové v MILOS technice pro řešení kýl, považuji za důkaz toho, že i na naší „okresní úrovni“ děláme kvalitní a moderní medicínu. Náš chirurgický tým je v tomto naší značkou.“.
MILOS – Mini Less Open Sublay Technique
Foto: Nemocnice Vyškov