Novinkou poslední doby jsou chytré květináče, resp. chytré zahrádky, pokud bychom chtěli původní termín „smart garden“ přeložit doslova. Pomáhají reagovat automaticky pomocí nejrůznějších měřicích technologií na rozdílné potřeby každé rostliny a regulovat světlo nebo zálivku.
Samostatné samozavlažovací květináče bez technologií už známe, a také ve velkých zahradnictvích a farmách se počítače a elektronická zařízení využívají pro vylepšené pěstování rostlin již několik desítek let. V poslední době se však objevily i malé, elektronické květináče, určené pro pěstování rostlin a bylin v bytech.
V asijských zemích šli dokonce ještě dál a nabízejí chytré květináče jako v podstatě hračku, která se chová jako virtuální mazlíček – jejich chytré květináče zobrazují emotikony, jimiž květináč dává najevo náladu rostliny, k dispozici jsou i mobilní aplikace, které umožňují přesně vyladit nároky květiny.
Přesná konstrukce jednotlivých chytrých květináčů se samozřejmě v různých detailech liší, ale obecně nabízejí vlastní světelný systém, který poskytuje spektrum potřebné pro fotosyntézu, kapsle s živinami, zeminou či antioxidanty a samostatný zavlažovací systém (nejde tedy o hydroponické pěstování).
Truhlík má délku podle toho, kolik květin či bylin v něm lze pěstovat. Některé produkty tento počet prozrazují svým číselným označením v samotném názvu. Tělo truhlíku je z plastu a tvoří jej samozavlažovací systém s indikátorem hladiny vody. Sem se vkládají kelímky nebo kapsle, podobně jako je tomu u kávovarů na kapsle. Ty obsahují směs zeminy a výživných látek, z nichž pak rostliny berou při růstu sílu. Jiné chytré květináče pak vyžívají hydroponické pěstování.
Buď z boční strany truhlíku vede LED lampa, která se nad rostlinami láme do pravého úhlu, nebo je vedena středem. Lampa má zabudovaný časovač a dá se nastavovat podle aktuálního vzrůstu rostlin.